macskabagoly

Elkezdődött

Újabb tavasz, újabb remények az odútelepeken. Vajon mit hoz ez az év? Lesz újra búbos cinege költés? Több év után lesz végre gyöngybagoly a templomtornyokban? A kérdésekre a következő hónapok választ fognak adni. Mindenesetre az ellenőrzési munkák elkezdődtek. A tornyokban a gyöngybaglyoknak nem sok nyomát találtam, de a szokásos ládában a megszokott macskabagolypár már szép fiókákat nevel.

A cinegés odútelepeimen viszont egészen konkrét nyomokat találtam. Helyenként ugyan már kotlanak a széncinegék,

de a legtöbb odúban még csak különbözÅ‘ számú fészekaljakat lehetett látni. 

Hogy mit rejtenek a tojások, az pár hét múlva kiderül. :)


Pécs, 2015. április 20.

Macskabagoly fiókák

Három hete is elmúlt már, hogy a macskabaglyok költését ellenÅ‘riztem. Itt volt tehát az ideje egy újabb vizitnek. És valóban, nem múlt el változás nélkül ez az idÅ‘. A templomtorony lakói megszaporodtak. A ládában már fiókákat találtam. A három tojásból két fióka kelt ki, akik szemmel láthatóan nem szenvednek hiányt a táplálékból. 

Számos egér, pocok és kismadár maradvány bizonyítja, hogy a macskabagoly milyen gondos szülő.


Pécs, 2014. április 11.

Macskabagoly tojások

A tavaszi munkák közé tartozik a gyöngybagoly költőládák ellenőrzése. Viszont a gyöngybagoly védelmére kihegyezett projekt részét képezik a macskabaglyok is, melyek sok esetben foglalják el a templomtornyokba kihelyezett költőládákat. Az én ládáim között is van egy, amelyikben évről-évre ezek a madarak költenek. Március derekán minden évben kíváncsisággal kezdődik a ládaellenőrzés, vajon idén milyen korán kezdték a macskabaglyok a költést? A templomtorony poros belső ablakpárkányára pakolunk, majd nagy levegővétel, irány a létra. Remélem az öreg, korhadó létrafokok még kibírnak! Semmi nem változott egy év alatt, a megszokott fokokon átlépve haladunk felfelé. A harang alatti szintről már a láda felé hallgatózok. Nem hiába. Dobbantás hallatszik, az öreg madár kiugrott. Már csak a láda tetejét kell felnyitni. És lám, a költőládában tojások lapulnak.

Gyors fotó, aztán irány lefelé, hadd csendesedjen el ismét a torony. Legközelebb már fiókák lesznek.


Pécs, 2014. március 18.

Macskabagoly fiókák

A bagoly költőládák ellenőrzésében megfelelő rendszerességet kell tartani, hogy a költés folyamatát a lehető legpontosabban nyomon tudjuk követni. Három adatra van szükség minden évben, a lerakott tojások száma, kikelt fiókák száma és a kirepült fiókák száma. Hosszú távon ezekből az adatokból megfelelő következtetéseket lehet levonni, amiket pedig a későbbi védelmi munkában tudunk hasznosítani. Természetesen az általunk ellenőrzött ládákból miden fióka gyűrűvel a lábán repül ki, hogy követhető legyen a madarak útja, élete. Mivel a macskabaglyok előrébb járnak a költésben, náluk már elérkezett a gyűrűzés ideje. Fontos a jó időzítés, mert a macskabagoly fiókák a teljes kifejlettség előtt már elhagyják a költőládát, és legtöbbször a környező fákon ücsörögve töltik el azt a hátralévő időt, amíg teljesen önellátóak lesznek. Szóval a mostani feladat a macskabaglyok gyűrűzése volt.

Ez azért sokszor nem veszélytelen, mert a vérmesebb fiókák erősen védekeznek, és tűhegyes karmaikkal fogószerűen képesek az ember kezére ráfogni. Szerencsére Dénes segítségemre volt, így a gyűrűzés is simán ment. :)


Pécs, 2012. május 4.

Templomtornyok lakói

Kedves olvasóim eddig leginkább fotós tevékenységemet ismerhették meg a blogon keresztül. A természethez való viszonyom azonban nem merül ki a fotózásban. Egyszer már megfogalmaztam ezt: " Egész eddigi életemet valahogyan a természethez kötötten éltem le. Gyermekkorom játszótere, ifjúságom kimeríthetetlen tudástára, felnőtt korom munkahelye, hobbim helyszíne. Ez nekem a természet, életem szerves része." A hobbi nyilvánvalóan a fotózást jelenti, most viszont a munka részéről szeretnék beszélni. Úgy döntöttem, hogy néhány írással egy picit betekintést engedek a gyakorlati természetvédelmi munkába. Baranyában az egyik régóta tartó madárvédelmi tevékenység a gyöngybagolyvédelmi program, aminek idestova 12 éve magam is részese vagyok. A gyöngybagoly egyik kedvelt költőhelye a templomtorony. A harang fölötti kupolában, vagy a sötét, csendes templompadláson előszeretettel fészkel. A templomok renoválásakor azonban az ablakokat újakra cserélik, és az összes berepülésre alkalmas lyukat lezárják. A bagoly elveszti potenciális fészkelőhelyét. A program célja, hogy a felújított templomtornyokban is biztosítsa a gyöngybaglyok költési lehetőségét, oly módon, hogy a torony belsejében se keletkezzen kár. Mit csinál a madarász? Mesterséges költőládát barkácsol, amit a toronyban ügyesen az ablak mögé helyez. A zsalun vágott berepülőnyílás közvetlenül a költőládába vezet. A bagoly kap egy alkalmas fészkelőhelyet, a torony belső része pedig nem szennyeződik a bagoly jelenléte miatt. Kész főnyeremény mindenki számára. És mivel én is rendes madarász vagyok, már 12 éve bújom a sötét, poros templomtornyokat.

Három költőláda tartozik a felügyeletem alá, ezért ez az írás sorozat ezek életét fogja végig követni. Pontosabban kettőét, mert az egyik láda évek óta üresen áll. Szóval a gyöngybagoly költőláda ellenőrzés minden évben furcsa mód a macskabaglyokkal kezdődik. Több esetben előfordul, hogy ők telepszenek meg a ládákban. A macskabagoly korábban kezdi az évet, ezért az áprilisban kezdődő ellenőrzések idejére már nagyon gyakran fiókái is vannak.

A macskabagoly költőláda kész kisemlős tanulmány. Nem szívbajos a madár, amit meglát, azt megfogja. És hát a fiókákat etetni kell, hát vadászik rendületlenül, és sok minden terítékre kerül.

A macskabaglyok ellenőrzése után irány a másik torony. Régóta lakják már a rokonok, a gyöngybaglyok. Megbízható pár, majd minden évben sikeresen költenek. A harang mellé felérve várok egy picit, figyelem a ládát. Pár másodperc, és huppanás hallatszik a ládából, majd koppan a karom a berepülőnyíláson. Az öreg madár konstatálta, hogy megjöttem, és gyorsan távozott a fészkéről. A templom mellett álló egyik lucfenyőn szokta megvárni, amíg végzek. Ebből már tudom, hogy ez az év is jól kezdődik. Igen, a láda hat tojást rejt. Gyöngybagolyéknál elkezdődött a költés.

Gyorsan lezárom a láda tetejét és látványosan távozok. Az egész ellenőrzés nem tartott tovább pár percnél. Fontos a sietség, nehogy kihűljenek a tojások. Meg közel a déli tizenkettő, és a harangszó a toronyból hallgatva nem is annyira szép, sokkal inkább megrázó élmény. Jó nap volt! Következő ellenőrzés három hét múlva.


Pécs, 2012. április 16.