gyöngybagoly

Költőláda takarítás

Korábban, néhány beszámoló erejéig bemutattam, hogy a gyöngybaglyokkal kapcsolatban milyen védelmi intézkedéseket teszünk, és hogy hogyan is zajlik a gyöngybaglyok élete a templomtornyokban. Igaz, hogy a legtöbb munka, ellenőrzés a költési időszakra esik, de ilyenkor, télen is van némi tennivaló a költőládákkal. Most van itt a karbantartás és a takarítás ideje. A gyöngybagoly nem épít fészket, tojásait az aljzaton kapart kis mélyedésbe rakja. Viszont mégis képződik előbb-utóbb valamilyen fészek, ez pedig java részt bagolyköpetből áll. A baglyok nem képesek megemészteni zsákmányuk csontjait, szőrét, így azt köpet formájában felöklendezik. A kifejlett madarak ezt mindig a ládán kívül, egy megszokott helyen teszik, ahol nyugodtan, békésen tudnak emészteni. Viszont a tojásokon kotló szülő és a ládában nevelkedő fiókák ezt a műveletet helyben kénytelenek elvégezni. Ennél fogva a ládában egyre több lesz a köpet, ami az évek alatt vastag réteget képez. Ebbe a szőr és csont egyvelegbe persze el nem fogyasztott zsákmányállatok, ki nem kelt tojások, vagy adott esetben elpusztult fiókák is beleépülnek. Szóval néhány év alatt egy rendszeresen lakott költőládában meglepően vastag réteg keletkezik az előbb felsoroltakból.

Ilyenkor kell a ládát kitakarítani. Amikor ebben először volt részem, nagyon meglepődtem, mert egyáltalán nem látszik, hogy mennyi anyag képes így, összetömörödve felhalmozódni. Elképesztő mennyiség. :) Úgyhogy nincs mese, fel kell készülni rendesen. Most sem kellett csalódnom, egy 120 l-es zsák meg is telt. Öröm volt levinni a keskeny létrákon a toronyból. :) De a munkának meg lett az eredménye. A láda szépen kitakarítva, puha faforgáccsal feltöltve várja, hogy tavasszal újra lakói legyenek.


Pécs, 2014. január 16.

Tollasodó fiókák

A gyöngybaglyoknál elérkezett az újabb ellenőrzés ideje. A legfontosabb kérdés most az, hogy a kikelt fiókák közül vajon mennyinek sikerült elérni a gyűrűzéshez szükséges fejlettséget, ami a kirepülés előtti utolsó állomás. A láda fedelét felnyitva örömteli látvány fogadott bennünket. A tollkupac hat szépen fejlett fiókát rejtett. Vagyis az összes fióka szerencsésen átvészelte a kritikus időszakot.

Szépen sorban kézbe kerültek, és a ládába már gyűrűvel ellátva bújtak vissza. A kifejlett gyöngybagoly nagyon szép madár. A pihék alól előbukkanó szárnytollak mintázata jól sejteti, micsoda gyönyörűség lesz abból a szépnek egyáltalán nem nevezhető apróságból, ami pár héttel ezelőtt kibújt a tojásból.


Pécs, 2012. június 12.

Gyöngybagoly fiókák

Nagy változás történt a gyöngybagoly költőládában a legutóbbi ellenőrzés óta. Akkor még az öreg madár a tojásokat melengette. Most viszont a tojások helyett egy kupac apró fióka lapult a ládában. Ezzel az ellenőrzéssel hozzájutottunk a második fontos adathoz, amire a védelmi munka során kíváncsiak vagyunk. A pár hat tojást rakott, ezekből pedig hat fióka ki is kelt. A következő adat azt fogja mutatni, hogy a fiókanevelés mennyire lesz sikeres. De ennyire ne haladjunk előre. Ha kedves olvasóim visszalapoznak az odútelep legutóbbi bejegyzésére, akkor azt láthatják, hogy a cinegék fészekaljában egykorú fiókák, míg a bagolyládában szemmel láthatóan eltérő fejlettségű utódok vannak Ennek egyszerű magyarázata van. Vannak madarak, amelyek a kotlást csak a teljes fészekalj lerakása után kezdik meg, és vannak olyanok, melyek ezt az első tojások után teszik. A cinegék az előbbiek, míg a gyöngybagoly az utóbbiak közé tartozik. A tojásokat két naponta tojja, ezért a fiókák kelése, azaz életkora között is két nap eltérés van. Vagyis ennél a hat fős fészekaljnál a legfiatalabb és a legidősebb fióka között 12 nap korkülönbség van. Táplálékban gazdag években ez nem jelent különösebb problémát, de bizony ínséges időben a fiatalabb testvérek látják kárát a jelentős méretbeli különbségnek. Kis idő elteltével ugyanis a nagyobb testvérek a behordott táplálékot már önállóan fogják elfogyasztani, és a kevés zsákmányállatból a kicsiknek sokszor nem jut. Az elkövetkező hetekben ennek kell eldőlnie, és bízzunk benne, hogy a fiókák kirepülés előtti gyűrűzéséhez is hat db gyűrűre lesz szükség.


Pécs, 2012. május 17.

Templomtornyok lakói

Kedves olvasóim eddig leginkább fotós tevékenységemet ismerhették meg a blogon keresztül. A természethez való viszonyom azonban nem merül ki a fotózásban. Egyszer már megfogalmaztam ezt: " Egész eddigi életemet valahogyan a természethez kötötten éltem le. Gyermekkorom játszótere, ifjúságom kimeríthetetlen tudástára, felnőtt korom munkahelye, hobbim helyszíne. Ez nekem a természet, életem szerves része." A hobbi nyilvánvalóan a fotózást jelenti, most viszont a munka részéről szeretnék beszélni. Úgy döntöttem, hogy néhány írással egy picit betekintést engedek a gyakorlati természetvédelmi munkába. Baranyában az egyik régóta tartó madárvédelmi tevékenység a gyöngybagolyvédelmi program, aminek idestova 12 éve magam is részese vagyok. A gyöngybagoly egyik kedvelt költőhelye a templomtorony. A harang fölötti kupolában, vagy a sötét, csendes templompadláson előszeretettel fészkel. A templomok renoválásakor azonban az ablakokat újakra cserélik, és az összes berepülésre alkalmas lyukat lezárják. A bagoly elveszti potenciális fészkelőhelyét. A program célja, hogy a felújított templomtornyokban is biztosítsa a gyöngybaglyok költési lehetőségét, oly módon, hogy a torony belsejében se keletkezzen kár. Mit csinál a madarász? Mesterséges költőládát barkácsol, amit a toronyban ügyesen az ablak mögé helyez. A zsalun vágott berepülőnyílás közvetlenül a költőládába vezet. A bagoly kap egy alkalmas fészkelőhelyet, a torony belső része pedig nem szennyeződik a bagoly jelenléte miatt. Kész főnyeremény mindenki számára. És mivel én is rendes madarász vagyok, már 12 éve bújom a sötét, poros templomtornyokat.

Három költőláda tartozik a felügyeletem alá, ezért ez az írás sorozat ezek életét fogja végig követni. Pontosabban kettőét, mert az egyik láda évek óta üresen áll. Szóval a gyöngybagoly költőláda ellenőrzés minden évben furcsa mód a macskabaglyokkal kezdődik. Több esetben előfordul, hogy ők telepszenek meg a ládákban. A macskabagoly korábban kezdi az évet, ezért az áprilisban kezdődő ellenőrzések idejére már nagyon gyakran fiókái is vannak.

A macskabagoly költőláda kész kisemlős tanulmány. Nem szívbajos a madár, amit meglát, azt megfogja. És hát a fiókákat etetni kell, hát vadászik rendületlenül, és sok minden terítékre kerül.

A macskabaglyok ellenőrzése után irány a másik torony. Régóta lakják már a rokonok, a gyöngybaglyok. Megbízható pár, majd minden évben sikeresen költenek. A harang mellé felérve várok egy picit, figyelem a ládát. Pár másodperc, és huppanás hallatszik a ládából, majd koppan a karom a berepülőnyíláson. Az öreg madár konstatálta, hogy megjöttem, és gyorsan távozott a fészkéről. A templom mellett álló egyik lucfenyőn szokta megvárni, amíg végzek. Ebből már tudom, hogy ez az év is jól kezdődik. Igen, a láda hat tojást rejt. Gyöngybagolyéknál elkezdődött a költés.

Gyorsan lezárom a láda tetejét és látványosan távozok. Az egész ellenőrzés nem tartott tovább pár percnél. Fontos a sietség, nehogy kihűljenek a tojások. Meg közel a déli tizenkettő, és a harangszó a toronyból hallgatva nem is annyira szép, sokkal inkább megrázó élmény. Jó nap volt! Következő ellenőrzés három hét múlva.


Pécs, 2012. április 16.