fotónapló

Kontraszt

Nehéz szép tájfotókat készíteni. Nekem nem is megy túl jól. Éppen ezért meg is süvegelem azokat a szaktársakat, akik ezt magas szinten művelik. De azért próbálkozom. :)
Az elmúlt két hét szépen mutatja, milyen kontrasztot tud produkálni a természet néhány nap alatt. November végén még gyönyörű színvarázsban lehetett gyönyörködni a mecseki hegyoldalakon, december elején pedig már a tél monokróm hatása került túlsúlyba.


Pécs, 2024. december 9.

Harkálydömping

Úgy tűnik az erdei madáritatót lassan átnevezhetem harkálylesnek, ugyanis a víz mellett mostanság egyértelműen a harkályoké a főszerep. Nem mintha bánnám, szeretem a harkályokat. Persze az ősz elejére is átkúszó aszály minden környékbeli madarat a víz mellé parancsol, így egy leskelődés sem maradhat el a cinegék,

szajkók,

és a folyton perlekedő csuszkák nélkül.

Galambok is beesnek időnként, a gyakoribb örvös,

és szerencsére a ritkább kék galamb is. Neki kimomdottan örültem.

Na de mint említettem, a harkályoké a főszerep, és ennek megfelelően a nagy fakopáncsok viszik a prímet. Van úgy, hogy egyszerre több is szeretne a víz mellé kerülni, és emiatt sok az összetűzés is közöttük, vagy legalábbis a fenyegetőzés.

A közép fakopáncsok is elkényeztetnek, és végre a portrék mellett egész alakos fotókra is lehetőségem nyílt.

A sztár azonban kétség kívül továbbra is a hamvas küllő. Nagyon élvezem a jelenlétét, és szerencsére a madár sem fukarkodik, nekem csak ki kell használni a lehetőséget.


Pécs, 2024. szeptember 7.

A víz az úr

Kétség sem fér hozzá, a víz a porszáraz erdőben kincset ér. A madáritató forgalma is ezt támasztja alá, ugyanis az odalátogató madarak száma is megsokszorozódott az utóbbi időben. Délelőtti leskelődéssel tettem próbára a szerencsémet. Tulajdonképpen folyamatos a madármozgás a víz mellett. A cinegék, mint általában, csapatostul érkeztek,

és szinte mindig volt egy-két csuszka is, ami előttem produkálta magát.

Gyorsak, mint a villám, és hát azok az akrobatikus mutatványok, nem is értem, hogy csinálja.

A madársereget rendre szétugrasztotta egy-egy beeső szajkó,

és nagy fakopáncs.

Ráérősen ittak, nézelődtek, nem úgy mint a közép fakopáncs. Néha egy gyors berepülés, pár korty az oldalsó farönkökről lenyúlva, semmi pózolás a fotósnak. Borzasztó egy fotóalany. :)

A szintén csak egy kortyra beugró énekes rigó legalább megvárta, míg egy tisztességes habituskép készül róla az őszülő falevelek között.

A les körül ténfergő szürke légykapóval könnyebb dolgom volt. A les melletti kis fákon ücsörögve vadászott a víz körül repdeső rovarokra,

és mikor volt egy kis szünet a víz mellett, a mohapárnákon is szépen mutatta magát.

Meglepetésvendég volt viszont egy kormos légykapó tojó, ritka fotószsákmány számomra. Szerény megjelenésű, de örültem neki nagyon.

Szóval a délelőtti órák elég mozgalmasan teltek, azonban tudtam, hogy mi történik délutánonként, ezért azt is meg kellett tapasztalnom. Míg délelőtt inkább a kismadarak voltak túlsúlyban, addig a délután egyértelműen a harkályoké volt. Nagy fakopáncsok váltották egymást rendes időközönként. Állva,

lógva,

közel,

és távol egyaránt.

A közép fakopáncsok úgy látszik délután sem közreműködőbbek, de portrét azért engedtek. Ez is valami. :)

Na de az itató sztárja egyértelműen a hamvas küllő lett.

Régóta vártam már a személyes találkozót, hát most megtörtént duplán is. Egyszerre kettő is ott volt előttem.

Nem is kell mondanom, a fényképező azonnal dalolni kezdett. Portrék,

és egész alakos fotók is készültek.

Hát nem tudom hány kocka készült hirtelen, de az biztos, hogy a hamvas küllőről készült fotóim száma hirtelen megnőtt. :)


Pécs, 2024. augusztus 25.

Reggeli sokadalom

Eltelt egy hét a tóparton is. A mederben visszamaradt víz egy kicsit még jobban összeszűkült, a madarak száma azonban nem csökkent. Úgy tűnik, hogy maradt még hal, ami ott tartja őket. Látni akartam ezt a sokadalmat még egyszer, így hajnalban a lessátorban vártam a szerencsét. A gyülekezés már erős szürkületben megkezdődött,

és a madarak egyből a lényegre tértek, úgyhogy amint lett egy kis lővilág, a fényképező is elkezdett kerepelni.

A szürke gémek között ismét feltűntek a dankasirályok is,

és a háttérből a nagy kócsagok is egyre közelebb értek.

Ennek kimondottan örültem, de a napkeltének ekkorra már meg kellett volna érkeznie, azonban ez ma elmaradt. A felhős égbolt fénytelenségben tartotta az egész reggelt. Azonban ezen kár is volt bosszankodni, mert egyre több akció bontakozott ki előttem, így inkább arra koncentráltam.

Csak a tisztán álló madarakat kellett kiszúrni, a többit a kócsagok intézték.

Jó kis pillanatoknak voltam szemtanúja,

és még mindig elég korán volt. Újabb és újabb halászatot sikerült kártyára varázsolni.

A kócsagok meg csak jöttek egyre közelebb,

és közelebb.

Mi tagadás, fényhiány ide vagy oda, nagyszerű volt ez a reggeli tóparti sokadalom.


Pécs, 2024. augusztus 19.

Pörgős időszak

Az elmúlt időszak szárazsággal párosuló forrósága ismét felpörgette a forgalmat a madáritatónál. Egyre több faj kerül lencsevégre, és a célfajok is látótávolságba kerültek. Még egy kis szerencse kellene, és elégedett is lennék. Na de ne legyen telhetetlen az ember, ami késik nem múlik. :) Addig is örülök minden egyes képnek, ami eddig elkészülhetett.

  


Pécs, 2024. augusztus 16.

Hajnal van...

..., a tómederben fekszem. A lessátor takarásából próbálom kivenni a szürkületben kirajzolódó alakokat. Gémek, kócsagok gyülekeznek a mederben visszamaradt vízfolt mellett. Az elmúlt időszak aszályos időjárása miatt leapadt a vízszint, és a halak beszorultak a visszamaradó sekély vízbe, amit persze a madarak egyből kihasználnak. Én meg úgy döntöttem, hogy előkeresem rég nem használt lessátramat, és teszek egy próbát.

Szóval a hajnali szürkület szép lassan napkeltébe vált át. Figyelem a még kissé távol lábaló gémeket, várom, hogy közelebb érjenek. A szemközti öreg fűz ágait már el is érte a napfény, az ott pihenő rétihéja már képkockára kívánkozik.

Egész jól alakul a forgalom előttem is, lassan lőtávolba érkeznek a gémek, amikor hirtelen mind feldobja magát a levegőbe, és elrepülnek. Próbáltam találgatni, hogy mi történhetett, ám a sátor mögül felhangzó kiáltás azonnal választ adott a kérdésre. Rétisas kiáltása töltötte be a tavat, bizonyára ő riasztotta el a gémeket. Csak egy a baj, hogy a sas mögöttem volt. Behúztam hát az objektívet, és a sátorlap alatt óvatosan kidugtam a jó irányba. Messze volt a madár ugyan, de gondoltam egy fotót azért megérdemel. És ahogy a keresőben megtaláltam, felhangzott az ismerős kiáltás, és a párja is landolt mellette.

Már nyomtam is a gombot, így a másik sas érkezése és az azt követő közös kiáltozás már megörökítésre került.

Ej, de sokat vártam ezekre a pillanatokra az elmúlt teleken. De így van ez. A sasok ott ültek a tómederben, távol ahhoz, hogy jó képek születhessenek, a gémek pedig a tó túloldalán várták, hogy a sasok elmenjenek. A reggel így gyakorlatilag el is úszott, a két sas keresztülhúzta a számításaimat. A nádszegélyből előóvatoskodó tőkés réce,

és pár dankasirály javított valamit a helyzeten.

Úgy voltam vele, hogy megér még egy korán kelést a helyzet, így hát másnap hajnalban megint a sátorban kezdtem a napot. Mondanom sem kell, hogy mi volt a nap első mozzanata. Épp csak világosodott kicsit, amikor a víz mellett gyülekező madarakat egy rétisas riasztotta el. Ezúttal azonban közelebb landolt az iszapon, bár így is ki kellett tekerednem, hogy kép is készülhessen róla.

Most ugye, vagy közelebb jön, hogy esélyem legyen a jó fotókra, vagy elmegy, hogy más madár is közelebb merjen jönni. Ezúttal úgy döntött, hogy nem trollkodja szét a reggelemet, és elrepült. Nem is kellett sokat várni, a víz hamar megtelt madarakkal. A prímet a szürke gémek vitték. Különösen azok, melyek egészen közel próbáltak halat fogni.

Van amelyiknek sikerült, van amelyiknek nem, de a szürke gém portré hal nélkül is jól mutat.

Sok madár volt előttem, de a többség kissé távol. A vízen úszkáló dankasirályok közül tudtam választani egyet-egyet, ami közelebb jött,

és a végén egy fiatal búbos vöcsök is meglepett.

Tartalmas reggel volt, elégedetten bújtam elő. De láttam még ezt-azt, így a sátor a helyén maradt...


Pécs, 2024. augusztus 12.

Földi vagy nem földi

Ha meghalljuk a poszméh szót, mindenkinek beugrik egy sárga-fekete-fehér mintázatú szőrgombóc, ahogy döngicsélve virágról-virágra száll a réten, vagy a kertben, és amelyről mindenki a földi poszméhre asszociál. Nem véletlenül, hiszen az egyik leggyakoribb fajról van szó. A poszméhvadászatok során azonban hamar meg kellett tanulnom, hogy ha ilyen színű poszméhet látok, valójában két faj jöhet szóba. Olyannyira hasonlít egymásra a földi és a szürke poszméh, hogy a királynőket csak kivételes esetben, a dolgozókat viszont szinte soha nem lehet elkülöníteni fénykép alapján. Egyedül a hímek esetében van erre lehetőség, ugyanis a hím földi és a hím szürke poszméh jól láthatóan eltérő színű szőrbundát visel. Nekem is a nyár közepéig kellett várnom, hogy a hímek megjelenésével a szürke poszméhet is felvehessem az idei fajlistára.


Pécs, 2024. július 21.

Madáritató, az örök kedvenc

A víz kincset ér, ebben a rekkenő hőségben pláne. Erdei madáritatóm forgalma is ezt bizonyítja. Ott felejtett harmadik szememmel az eltelt hónapok alatt is nyomon követtem az eseményeket, ám az elmúlt időszakban tapasztalt folyamatos madármozgást már objektíven keresztül is meg kellett néznem. Az öreg bükkök árnyékában meghúzódó leskunyhó egyébként is kellemes klímát biztosít, és a leskunyhós meditáció már úgyis hiányzott. Szóval eltűntem a kunyhóban egy kis madáritatós feltöltődésre. Az mindig izgalmas, mikor az első madár megjelenik a medence szélén, főleg egy hosszabb szünet után. Amikor lenyugszik a környék, megszólalnak a madarak, megmozdul az erdő, zajok és avarzörgés szűrődik be a lesbe. Jelen vagyok, de mégsem. És az a sok-sok élmény, amit az elmúlt nem is tudom hány évben átéltem... Egy fiatal vörösbegy szakította meg a gondolatokat, és megszólalt a fényképező is.

Olyan ez mint a biciklizés, nem lehet elfelejteni. :) Volt még más is. Jöttek cinegék,

csuszka,

fekete rigó,

és persze az elmaradhatatlan szajkó.

Hamar elröppent az idő, jó volt. Jövök még, ez biztos...


Pécs, 2024. július 16.

Legelésző bikák

A poszméhek kolóniáiból nyáron kirepülő hímeknek csak egy feladatuk van, hogy az ugyancsak frissen kirepült leendő királynőket megtermékenyítsék. A fennmaradó idejüket táplálkozással töltik. A jó nektárnyerő helyeket, mint például a szamárkenyér gömb alakú virágai, ilyenkor meglepik. Ezen az egy növényen 4-5 példány is mozgott, sokszor majdnem fellökve egymást szondázták a kis csöves virágokat. Mintha csak a prérin legelésző bölényeket látnék... :)


Pécs, 2024. július 13.

Színesedő kínálat

Kánikula ide vagy oda, a poszméhek nem tétlenkednek. Az idő előrehaladtát jelzi, hogy egyre több hím példánnyal futok össze az erdei tisztásokon. Merthogy ebben a döglesztő melegben a poszméhvadász is inkább árnyékban keresgél. :) Szerencsére az itt virágzó növények is jó vadászterületet jelentenek, ahol finomságokkal is találkozhat a szerencsés nézelődő. Például a mezei álposzméh szép hímjeivel, melyek a Mecsekben ez idő tájt jelentek meg a virágzó ördögszemeken...


Pécs, 2024. július 12.